Aktuality

SAFEGUARDING - ponuka kurzov pre zasvätených

3. júl 2019

SAFEGUARDING - ponuka kurzov pre zasvätených

Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS) v spolupráci s Centrom na ochranu maloletých (COM) v Košiciach zorganizovala v rámci preventívnych programov pilotný kurz pre zasvätených pôsobiacich na západe Slovenska na tému ochrany detí a zraniteľných dospelých pred sexuálnym zneužívaním (Safeguarding).

KBS SK

3. júl 2019

Konferencia: Kultúra a zneužívanie maloletých, Malta

V rámci zdieľania sa vzájomnými skúsenosťami a pohľadom na problém zneužívania maloletých diecéza Gozo na Malte zorganizovala 7. júna 2019 konferenciu Safeguarding. Bola určená pre katechétov, pedagógov, psychológov a tiež všetkých pracujúcich v pastorácii mládeže. Členka tímu Centra na ochranu maloletých v Košiciach Sr.Agnieszka Jarkowska prezentovala tému: Kultúra výhodnej Európy a sexuálne zneužívanie maloletých.

KBS SK

18. jún 2019

KBS vytvorila Komisiu pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých

V Spišskej Kapitule sa konalo plenárne zasadnutie KBS (17. - 18. júna). Biskupi na zasadaní schválili štatút Komisie KBS pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých, ktorá bola založená ešte vlani v novembri. Jej predsedom je košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Táto komisia spolupracuje s Kongregáciou pre náuku viery vzmysle uplatňovania jej pokynov a smerníc.

Kostol

18. jún 2019

TK KBS - Chicagského kňaza Patricka Leea oslobodili z obvinenia zo zneužívania

Diecézny kňaz Patrick Lee, ktorý v januári odstúpil z pastoračnej služby po obvinení zo zneužívania, bol po preukázaní nepodloženosti žaloby znovu uvedený do služby v rámci Chicagskej arcidiecézy.

Pápež František

10. jún 2019

VOS ESTIS LUX MUNDI - VY STE SVETLO SVETA

Nový apoštolský list pápeža Františka k téme sexuálneho zneužívania v slovenskom preklade.

SAFEGUARDING - Kurz na ochranu maloletých od jesene v slovenčine!

28. máj 2019

SAFEGUARDING - Kurz na ochranu maloletých od jesene v slovenčine!

Centrum na ochranu maloletých v spolupráci s Gregoriánskom univerzitou v Ríme a Teologickou fakultou Katolíckej univerzity v Ružomberku pripravuje projekt SAFEGUARDING: OCHRANA DETÍ A ZRANITEĽNÝCH DOSPELÝCH PRED SEXUÁLNYM ZNEUŽÍVANÍM.

Odborný seminár v Rusku

25. máj 2019

Odborný seminár v Rusku

Počas dvoch dní prebiehal v ruskej diecéze Saratov neďaleko Moskvy odborný seminár na tému sexuálneho zneužívania maloletých. Miestny biskup, Mons. Pickel, pozval všetkých kňazov a rehoľníkov, ktorí pracujú v diecéze s mládežou. Seminára sa zúčastnilo viac než 100 zasvätených, ktorí pochádzajú z 20 rôznych krajín.

Len nikomu o tom nehovor

14. máj 2019

Len nikomu o tom nehovor

Poľský dokumentárny film na tému sexuálneho zneužívania maloletých, ktorý dosiahol za 3 dni vyše 12 miliónov zhliadnutí.

Vedúci Centra pre ochranu maloletých v Ríme Hans Zollner SJ. Zdroj: El Pais

14. máj 2019

POSTOJ - Rozhovor s pátrom Hansom Zollnerom, odborníkom na sexuálne zneužívanie a riaditeľom Centra pre ochranu maloletých v Ríme

Odborník na problematiku sexuálneho zneužívania Hans Zollner tvrdí, že mnohí páchatelia sexuálneho zneužívania by sa nedefinovali ako homosexuálne orientovaní. Oveľa častejšie ide o sexuálne nezrelé osoby.

Tlačova konferencia s oficiálnym zverejnením dokumentu Vos estis lux mundi (9. máj 2019)

9. máj 2019

Pápež František vydal normy na boj proti zneužívaniu: "Vos estis lux mundi"

„Vy ste svetlo sveta“ (Vos estis lux mundi) je názov nového motu proprio pápeža Františka, ktoré vo štvrtok 9. mája publikovala Svätá stolica. Normatívny dokument je venovaný boju proti sexuálnemu zneužívaniu. Novými predpismi sa pre klerikov a rehoľníkov zavádza povinnosť nahlasovať prípady zneužívania. Každá diecéza okrem toho musí do jedného roka zabezpečiť fungovanie systému na prijímanie oznámení, ktorý bude ľahko dostupný pre verejnosť.

ADD

30. apríl 2019

Na seminár o sexuálnom zneužívaní prišli do Košíc desiatky záujemcov, i dvaja biskupi

Niekoľko desiatok účastníkov z celého Slovenska, rehoľníci, rehoľníčky, kňazi, diakoni, i dvaja biskupi, sa zúčastnili v pondelok 29. apríla na seminári „Sexuálne zneužívanie maloletých – otázky a odpovede“. Podujatie pripravili Nadácia Výchova a vzdelanie a Centrum na ochranu maloletých pri Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach.

ADD

25. marec 2019

Pozvánka na seminár v Košiciach: o sexuálnom zneužívaní maloletých

Nadácia Výchova a vzdelanie v spolupráci s Centrom pre ochranu maloletých pozýva kňazov, rehoľníkov, katechétov a pomáhajúce profesie ako aj verejnosť na semináre „Sexuálne zneužívanie maloletých – otázky a odpovede“.

ADD

14. marec 2019

Pri Teologickej fakulte v Košiciach vzniklo Centrum na ochranu maloletých

Centrum organizuje kurzy v rámci postgraduálneho vzdelávania na prevenciu sexuálneho zneužívania detí a mladistvých, ako aj tematické školenia pre rôzne profesionálne skupiny a dobrovoľníkov, konferencie, zasadnutia, sympózia, semináre a workshopy.